PowerCd in the store

A PowerCD poster is available, go to the store get an amazing quality poster and support the MacMuzeum.

Apple PowerCD

Sprzedawany przez Apple odtwarzacz PowerCD nie był oryginalnym tworem inżynierów. Była to jedynie adaptacja produktu firmy Philips – CDF-100. Na rynek trafił 22 marca 1993 roku.

Odtwarzacz jest pierwszym urządzeniem Apple nie wymagającym do pracy komputera. PowerCD mógł być odtwarzaczem płyt dla komputerów (łączyło się urządzenie przez SCSI. Jednocześnie mógł działać podłączony jedynie do głośników jak i do systemów stereo i telewizorów.

PowerCD-2

Napęd pojawił się w ofercie pośrednio dzięki Apple Newton. Sukces sprzedaży Newtona spowodował że zarząd firmy powołał do życia zespół „Apple Mac Like Things„. Zespół ten miał zająć się projektowaniem produktów z dziedziny elektroniki użytkowej. Dość szybko zespół został przemianowany na New Media Group.

Apple PowerCD był pierwszym z kilku udanych produktów wypuszczonych przez ten zespół. Trzeba tu np wspomnieć o głośnikach AppleDesign Powered Speakers i przeprojektowane głośniki AppleDesign Powered Speakers II.

Informacje techniczne

PowerCD potrafił odczytywać płyty fotograficzne w formacie Kodak, płyty CD z danymi oraz Audio CD. Przez kilka lat stanowił alternatywę dla komputerów PowerBook nie posiadających napędu.

Teoretycznie napęd po podłączeniu do stacji dokującej, posiadającej miejsce na 8 baterii AA, był napędem przenośnym. Jednak wydajność na bateriach pozwalająca na odtworzenie kilku płyt powodowała że ta funkcja była praktycznie nie używana.

Odtwarzacz wyposażony był tez w pilot podczerwieni.

W dniu premiery w 1993 roku został wyceniony na 499 USD.

PowerCD-3

Ciekawy czas, ale zły czas

Z ciekawostek należy wspomnieć że wizualnie niemal a techniczne w 100% identyczny odtwarzacz sprzedawany był przez Philips ale i też przez Kodak jako PCD 880.

PowerCD nie odniósł rynkowego sukcesu. W oczach konsumentów był urządzeniem zbędnym. Jako odtwarzacz CD ani nie był urządzeniem mogącym konkurować z zestawami stereo ani nie był do końca przenośny. W założeniu użytkownicy PowerBooków, nie wyposażonych w napędy CD, mieli nabywać urządzenia. Lecz Apple się przeliczył.

Jednak nie można powiedzieć że urządzenie było nieudanym. Powstało w szalonym czasie, kiedy Apple mocno eksperymentowało (MassagePad, Pipin, Macintosh TV czy kamery QuickTake), i stanowiło mocne podstawy pod sukcesy które odnosiły inne urządzenia.