About Us

So where did the MacMuzeum come from and where is it going.

The big ones

Computers & laptops

Thundercats art party edison bulb authentic roof party taiyaki synth gluten-free squid tumeric retro iPhone etsy.

0

Computers

Apple, Macintosh, Lisa, LC, Performa, Cuadra, PowerMac, iMac, Mac Pro, PowerBook, iBook ...

The little ones

iPods, iPads & iPhone

Thundercats art party edison bulb authentic roof party taiyaki synth gluten-free squid tumeric retro iPhone etsy.

0

iPods

iPods Classic, Nano, Shuffle, Mini & iPod Touch, iPads, iPhones ...

And the different ones

Device accessories

Thundercats art party edison bulb authentic roof party taiyaki synth gluten-free squid tumeric retro iPhone etsy.

0

Accesory

Floppy Disk Stations, Monitors, Disks, Speakers, Modems, Headphones, Cases ...

Est. 2013

My history

Historie powstania kolekcji trzeba podzielić na 3 części. Pierwsza to etap fascynacji niedostępnym sprzętem Apple. Druga część to praca na pierwszych komputerach z logotypem nadgryzionego jabłka. Trzecia to budowa kolekcji.

Etap I

Historie powstania kolekcji trzeba podzielić na 3 części. Pierwsza to etap fascynacji niedostępnym sprzętem Apple. Druga część to praca na pierwszych komputerach z logotypem nadgryzionego jabłka. Trzecia to budowa kolekcji.

W Polsce lat 90, sprzęt Apple nie był dostępny. Jego ceny w stosunku do średnich zarobków blokowały zakup skuteczniej od braku oficjalnych sklepów. Ale zdarzały się duże firmy które były wyjątkiem. W takiej właśnie firmie zajmującej składem książek telefonicznych usiadłem pierwszy raz przed Macintoshem.

Była to poczciwa Quadra 800 z pionowym monitorem Radiusa. Praca była przyjemnością – fakt, ale nie to mnie przekonało do rozwiązań Apple.

Po wykonaniu zadania miałem zapisać na dyskietce dane i przekazać je do weryfikacji. Zapisać zapisałem, ale wyjąć dyskietkę … jak? Oglądałem komputer z każdej strony, już bym zaglądał pod spód w poszukiwaniu przycisku, kiedy śliczna graficzka z stanowiska obok przeciągnęła dyskietkę do kosza.

Minę musiałem mieć świetną bo dziewczyna parsknęła śmiechem, a ja się zakochałem. Ale nie w dziewczynie.

Etap II

Steve Jobs wrócił do Apple pojawiły się wpierw kosmicznie wyglądające komputery z G3, potem proste G4 a następnie minimalistyczne G5.

Pracowałem już na stanowiskach dyrektorskich ale wciąż nie było mnie stać na żaden komputer Apple. Praktycznie wszyscy z branży pracowali na paskudnych PC. Mnie pozostawało jedynie stawać przed szybą jedynego sklepu z komputerami Apple.

Komputery te były tak samo odległe jak za czasów mojej nauki. Coraz lepsze, ładniejsze, projektowane z myślą o użytkowniku. Leżały już nie za oceanem a tuż obok za szkłem … ale kosztujące tyle co moje półroczne zarobki.

Etap III

Aż wreszcie Polska weszła do UE i po kilku latach zarobki nieco się wyrównały i za dwie pensje kupiłem sobie pierwszego MacBooka Pro Aluminium. Od tamtej pory jestem wierny marce Apple.

Chyba w 2007 założyłem pierwszą poważną własną firmę. Niedługo potem pojawiło się biuro, potem większe. Zawsze starałem się żeby otoczenie było nie przeładowane ale zawierało elementy designerskie. Kiedyś sobie pomyślałem że fajną dekoracją w małej agencji mogą być starsze komputery Apple.

Tak odkupiłem 17” iMaca G4 „Lamp”. Za jakiś czas dołożyłem jeszcze PowerMac G4 „Cube” (o którym zawsze marzyłem). A potem było już z górki.

Na początku to był jeden komputer na 2-3 miesiące. Ale koło 2014 roku to było już szaleństwo – kilka lub kilkanaście komputerów na miesiąc przychodziło w paczkach z całego świata.

Obecnie

W 2016 roku z powodów zdrowotnych i osobistych część kolekcji została sprzedana kolekcjonerowi z Ukrainy. Pozostała z wystawy w biurze trafiła do kartonów i magazynów.

Dziś po tych kilku perturbacjach, nastał spokojny czas szukania brakujących egzemplarzy i doprowadzania do perfekcji posiadanych komputerów.

Środki na uzupełnianie kolekcji i naprawy sprzętów zdobywam projektując plakaty infografiki dotyczące tematyki Apple.

Jeśli chcesz pomóc, zapraszam do sklepu. Podobno plakaty są świetne (tak mówią kupujący).

Museum

The museum has the status of a private collection

Due to its size, only a small part is in the display cases. Everything else is professionally stored in 3 locations in Poland. It is waiting to be put up in the right place.

0

Products

Including computers, laptops, monitors, iPods, printers and all accessories.

A little bit about me

Michał Galubiński

Całe ćwierć wieku zajmuję się projektowaniem interfejsów aplikacji webowych i natywnych. Gdzieś tam na początku były to przede wszystkim strony www, a dziś są to przeważnie skomplikowane aplikacje – np bankowe.

W całej swoje karierze miałem kilka firm (agencji, startupów czy nawet stronę informacyjną która była jedną z 3 największych i najpoczytniejszych w Polsce).

Dziś ważniejsza dla mnie jest rodzina i święty spokój. Dla tego pomagam różnym firmom wdrażać lub ulepszać ich produkty. A po godzinach, jeśli rodzina mi na to pozwoli robię to co tu wkoło widzisz. Albo zajmuję się renowacją sprzętu Apple albo właśnie zbieram informacje do nowego plakatu 🙂

@MacMuzeum

Instagram

The most frequently updated place where you will see snapshots of current work and their effects.

#macmuzeum

Pinterest

A collection of information, materials and inspiration, roughly divided into categories.

@macmuzeum

Facebook

Most often they are photos of exhibits, but sometimes something extra bumps into Fb.

@MacMuzeum

YouTube

It is a badly run down channel, but there are several movies on the way.